بهترین مواد مغذی برای رشد مو و مرقبت از مو

 

خیلی‌ها، موهای سالم و سرحال را نشانه‌ی سلامتی و زیبایی می‌دانند. مو هم مانند سایر اعضای بدن نیاز به مواد مغذی متنوعی دارد تا سالم باشد و رشد کند.

 

هرچند عواملی مانند سن، ژنتیک و هورمون‌ها بر رشد مو مؤثرند اما کلید اصلی، داشتن بهترین تغذیه برای مراقبت از مو است. در اینجا 5 ویتامین و سه ماده مغذی دیگری که برای رشد مو مهم هستند را برایتان می‌گوییم.

ویتامین آ برای رشد مو و مراقبت از مو

تمام سلول‌ها برای رشد به ویتامین A نیاز دارند که شامل مو هم می‌شود. مو بافتی است با سریع‌ترین رشد در بدن انسان. ویتامین آ به غدد کمک می‌کند تا ماده ای روغنی به نام سبیوم یا چربی پوست تولید کنند. سبیوم، پوست سر را مرطوب کرده و به حفظ سلامت موها کمک می‌کند. تغذیه‌ای که کمبود ویتامین آ داشته باشد منجر به مشکلات متعددی می‌شود، مثلاً ریزش مو. نکته‌‌ی مهم در مصرف ویتامین آ این است که مقادیر زیاد این ویتامین می‌تواند خطرناک باشد. مطالعات نشان داده مصرف بیش از اندازه‌ی ویتامین A منجر به ریزش مو می‌گردد.

* سیب زمینی شیرین، هویج، کدوحلوایی، اسفناج و کلم برگ، سرشار از بتاکاروتن هستند که به ویتامین آ تبدیل می‌شود. می‌توانید ویتامین آ را از طریق محصولات حیوانی مانند شیر، تخم مرغ و ماست نیز دریافت کنید. روغن کبد ماهی نیز منبع بسیار خوبی برای این ویتامین محسوب می‌شود. برای رشد سریع مو چه کار باید کنیم؟

ویتامین های گروه B برای رشد مو و مراقبت از مو
 

ویتامین مفید برای جلوگیری از ریزش مو

یکی از بهترین ویتامین‌ها برای رشد مو، نوعی ویتامین ب به نام بیوتین است. کمبود بیوتین می‌تواند موجب ریزش مو در انسان شود. از بیوتین در درمان‌های ریزش مو استفاده می‌شود و کسانی که در این ویتامین کمبود دارند می‌توانند از این درمان‌ها بهترین نتایج را کسب کنند؛ البته کمبود این ویتامین بسیار کم اتفاق می‌افتد زیرا به طور طبیعی در طیف وسیعی از خوراکی‌ها وجود دارد.

سایر ویتامین‌های گروه ب، به تولید سلول های قرمز بدن کمک می‌کنند؛ سلول‌های قرمز، حامل اکسیژن و مواد مغذی به پوست سر و فولیکول‌های مو هستند. این فرآیندها برای رشد موها مهم‌اند.

آهن، به سلول‌های قرمز کمک می‌کند اکسیژن به سلول‌ها برسانند. این فرایند برای بسیاری از عملکردهای بدن نقشی اساسی دارد مانند رشد موها و مراقبت از مو . کمبود آهن که موجب آنمی می‌شود، یکی از دلایل اصلی ریزش مو می‌باشد که مخصوصاً در خانم‌ها شایع است.

* شما می‌توانید از بسیاری از خوراکی‌ها ویتامین‌های گروه B را دریافت نمایید؛ مثلاً غلات سبوس دار، بادام، گوشت قرمز، ماهی، غذاهای دریایی و سبزیجات برگ تیره.

ضمناً، غذاهای حیوانی تنها منبع ایده آل ویتامین ب 12 هستند. بنابراین اگر گیاه‌خوار هستید، لازم است مکمل این ویتامین را دریافت کنید.

ویتامین ث برای رشد مو و مراقبت از مو
آسیب‌های رادیکال‌های آزاد می‌تواند مانع رشد موها شده و کاهش مو را دربر داشته باشد. ویتامین C، آنتی اکسیدانی قوی است که نقش محافظت کنندگی در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد دارد. بدن شما برای تولید پروتئینی به نام کلاژن به ویتامین ث نیاز دارد. کلاژن، بخش مهمی از ساختار مو است.

* ویتامین ث می‌تواند به جذب آهن در بدن کمک کند؛ آهن هم یک ماده ضروری برای رشد مو و مراقبت از مو هاست. توت فرنگی، فلفل، گواوا و مرکبات همگی منابع خوبی از ویتامین ث هستند. خواص ویتامین C برای زیبایی

ویتامین D برای رشد مو و مراقبت از مو
کمبود ویتامین د موجب ریزش مو و طاسی می‌شود. تحقیقات نیز نشان داده است ویتامین د به ایجاد فولیکول‌های جدید کمک می‌کند؛ فولیکول‌ها سوراخ‌های ریزی در پوست سر هستند که موهای جدید در آن‌جا رشد می‌کنند. بیش‌تر افراد به اندازه کافی ویتامین D دریافت نمی‌کنند و باید مصرفش را بیش‌تر نمایند. عوارض کمبود ویتامین d بدن

* بدن شما در معرض نور مستقیم خورشید، ویتامین D تولید می‌کند. منابع خوب ویتامین د شامل ماهی‌های چرب، روغن کبد ماهی، برخی قارچ‌ها و غذاهای غنی شده می‌باشد. ویتامین D و زیبایی

ویتامین E برای رشد مو و مراقبت از مو
ویتامین ای هم مانند ویتامین ث، آنتی اکسیدانی است که در برابر استرس اکسیداتیو نقش محافظت کنندگی دارد. در مطالعه‌ای معلوم شد آن‌هایی که مشکل ریزش مو داشتند، بعد از مصرف مکمل ویتامین E به مدت 8 ماه، رشد مو هایشان تا 34.5 درصد افزایش یافته بود.

*دانه های آفتابگردان، بادام، اسفناج و آووکادو منابع بسیار خوبی از ویتامین ای برای مراقبت از مو و رشد مو محسوب می شوند.

آهن برای رشد مو و مراقبت از مو
آهن، به سلول‌های قرمز کمک می‌کند اکسیژن به سلول‌ها برسانند. این فرآیند برای بسیاری از عملکردهای بدن نقشی اساسی دارد مانند رشد موها. کمبود آهن که موجب آنمی می‌شود، یکی از دلایل اصلی ریزش مو می باشد که مخصوصاً در خانم‌ها شایع است.

* غذاهای سرشار از آهن عبارتند از تخم مرغ، گوشت قرمز، اسفناج و عدس.

روی (زینک) برای رشد مو و مراقبت از مو
کمبود ویتامین د موجب ریزش مو و طاسی می شود. تحقیقات نیز نشان داده است ویتامین د به ایجاد فولیکول های جدید کمک می‌کند؛ فولیکول‌ها سوراخ‌های ریزی در پوست سر هستند که موهای جدید در آن‌جا رشد می‌کنند.

روی، نقش مهمی در رشد بافت مو و ترمیم آن دارد. روی به غدد چربی اطراف فولیکول‌ها کمک می‌کند تا به خوبی کار کنند. ریزش مو یکی از علائم متداول کمبود روی می‌باشد. مطالعات نشان داده مصرف مکمل روی می‌تواند ریزش موی ناشی از کمبود روی را کاهش دهد. با این همه بهتر است برای مراقبت از مو روی را از تغذیه‌تان دریافت کنید.

* غذاهایی که روی بالایی دارند: گوشت گوساله، اسفناج، جوانه گندم، تخم کدو و عدس.

پروتئین برای رشد مو و مراقبت از مو
مو از پروتئین ساخته شده است. مصرف پروتئین کافی برای رشد مو ها اهمیت دارد. مطالعات حیوانی نشان داده است کمبود پروتئین می‌تواند موجب کاهش رشد مو و حتی از دست دادن موها شود.

آیا باید مکمل تقویتی برای رشد مو و مراقبت از مو هایمان مصرف کنیم؟
 

غذا، بهترین منبع ویتامین‌های ضروری برای رشد مو است. اما اگر از طریق تغذیه نمی‌توانید میزان لازم را تأمین کنید، مکمل‌ها می‌توانند مفید باشند. یادتان باشد که مصرف بیش از حد مجاز ویتامین‌ها و موادمعدنی، اگر کمبودی نداشته باشید مضر است. بنابراین با پزشک مشورت کنید تا او مشخص کند که کمبودی دارید یا خیر. در نهایت بهترین شیوه برای تأمین مواد مغذی لازم برای رشد مو و مراقبت از مو ، تغذیه‌ی متعادل از منابع سالم و طبیعی می‌باشد.